Starec z kopaníc

Autor: Miroslav Kolárik | 27.9.2013 o 19:15 | (upravené 5.2.2014 o 17:35) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  116x

Slivky možno cítiť v každej zo stien tvoriacich útulný dvor kopaničiarskeho statku kdesi na úbočí pri lese hneď vedľa preslávenej pálenice, od ktorej všetko tak veľmi zaváňa ovocím. Zachovalý ľudový dom obýva nevýrazný pán, ktorého svojrázne prežívanie nikoho viac - menej nezaujíma.

Pár pozostalých vlasov na šiji mu robí tvár omnoho záhadnejšou prihliadnuc k hlbokým vráskam po celom obličaji. Zmysly ešte dobre slúžiac práve prijímajú impulzy jesene spoza okna. Nízka postava sa hrbí na hojdacom kresle v rohu, kachlami vykúrenej, izbietky. Ušami sa snaží počúvať prichádzajúce zvuky spred domu a adaptovať sa lepšie aktuálnemu svetu. Márne.

V symbióze čaju z bylín pohojdáva sa starec celé hodiny pri pohľade na svet, ktorému za 83 rokov stále nepochopil. Pravda, úsmev mu ide ľahšie po rannom štamperlíku domácej slivovice, ktorému ho jeho otec naučili. Starec má po ňom myšlienky vždy ľahšie.

Nedá sa sedávať, počas všedných dní, len na kresle a hľadieť do neznáma. Starec obľubuje i počítanie padnutých listov za deň, starostlivo zaznamenávaných v kalendári. Po pár hodinách, za pomoci vykresanej dubovej paličky, píše do kalendára 263. Kontrola pohľadom je potrebná. Starec pri pohľade na listy vo dvore taktiež. Bolo ich 263, nezmýlil sa. Kráčajúc o paličke ku stromom počuť pod nohami obdobie, čo nenápadne chŕli farby a chlad.

Pomalý krok pomáha starcovi priblížiť sa k jeho obľúbenému miestu. Stolička medzi stromami v sade je zdrojom šťastia. Všade je príroda. A ticho.
Starec opretý bradou o paličku pozerá na stromy, na neďaleký les, na chumáčiky bylín poletujúce vo vetre, na listy a jeseň ho robí šťastným.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

PRIMÁR

Lekári sa môžu mýliť. Päť príbehov o zlej diagnóze

Nikto netúži byť medicínskou záhadou. Ale je jednoduché sa ňou stať.

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet aj bez exekútora.


Už ste čítali?